Jeśli jesteś samotną kobietą i sen o mężczyźnie oznacza to drzemiącą w Tobie świadomość własnej samotności. Większość kobiet nie posiadających przez dłuższy Czas partnera popada w marazm, przygaszony nastrój, zaczyna również mniej akceptować samą siebie, szczególnie swój wygląd zewnętrzny. Przede wszystkim jednak pojawiają się u nich Lęki przed niespełnieniem się w jednej z najważniejszych ról życiowych – roli żony i matki. Przejawem tych obaw są właśnie sny o mężczyźnie. Tym bardziej jeśli pojawiający się we śnie mężczyzna jest mężczyzną obcym, dotychczas nieznanym.

W przeciwieństwie jednak do mężczyzn, którzy śnią albo o obcych kobietach, albo o swojej pierwszej miłości, kobiety śnią zazwyczaj o mężczyznach dobrze im znanym. Sąsiedzie, napotkanym koledze z dawnej szkoły lub pracy itp. Takie sny o mężczyźnie są zazwyczaj projekcją skłonności seksualnych skierowanych ku danemu mężczyźnie. Dotyczy to szczególnie kobiet niezadowolonych ze swojego pożycia małżeńskiego, które często łapią się na marzeniach i mężczyźnie idealnym.

Innym aspektem snów kobiet na temat mężczyzn jest nieakceptowanie swojej kobiecej roli przez kobietę. Dotyczy to szczególnie kobiet ambitnych, które prowadzą domowy tryb życia i są z tego powodu niezadowolone. Mężczyzna we śnie w takim przypadku jest objawem niespełnienia swoich aspiracji. Może być to dowód nieakceptowania swojej dotychczasowej roli jako kobiety zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.

Jeśli natomiast jesteś kobietą całkowicie podporządkowaną swojemu partnerowi, którego albo Ty, albo Twoje otoczenie uważa za despotę, to Twoje sny mogą być przejawem kompleksu Gryzeldy. Pojawia się on kobiet posłusznych, cierpliwych i podporządkowanych wobec swego despotycznego i wystawiającym na próby posłuszeństwa mężczyźnie. Kompleks ten dotyczy kobiet, które mimo impulsywnego charakteru partnera darzą go olbrzymią miłością i całkowitym oddaniem. Sny o mężczyźnie pojawiające się u takich kobiet są projekcją wielkiego (choć często ślepego) oddania swojemu partnerowi.

Mężczyzna śni o mężczyźnie?

Podobnie jak i kobiety mogą śnić o kobietach tak i mężczyźni o mężczyznach. Takie sny, podobnie jak u kobiet można Tłumaczyć dwojako – albo są one przejawem rywalizacji i ukrytej agresji skierowanej wobec innych mężczyzn (szczególnie w przypadku, kiedy mężczyzna nie jest pewny swojej męskości lub gdy nie czuje się spełniony w roli męża i boi się odejścia partnerki) bądź też są przejawem ukrytych skłonności homoseksualnych. Z tą ostatnią interpretacją należy być jednak ostrożnym – równie dobrze sny o mężczyźnie mogą być przejawem homofonii bardzo często spotykanej w naszym społeczeństwie.