Idąc na urodziny, ślub czy powitanie nowego członka rodziny, od razu myślisz o kartce z odpowiednimi życzeniami? Ale czy wiesz, że należy podziękować za otrzymany prezent albo podczas odchodzenia z firmy? Jak to zrobić elegancko i z klasą?

Jak możesz podziękować za prezent?

Otrzymując prezent, powinieneś pamiętać, aby podziękować za niego dwa razy. Pierwszy raz w momencie, kiedy jest wręczany, a drugi już po rozpakowaniu i zobaczeniu co otrzymałeś. Wówczas wystarczy ustne podziękowanie i nie musisz przekazywać żadnych pisemnych kartek. Inaczej będzie, jeżeli prezentu nie otworzysz przy gościach, ale później, już bez ich obecności, jak to jest np. podczas ślubu. Wówczas w dobrym tonie będzie elegancka kartka dziękuję – to najważniejsze słowo, które powinno się na niej znaleźć.

Możesz ją przygotować samodzielnie albo skorzystać z gotowych propozycji. Te drugie mają nie tylko odpowiednią grafikę, ale mogą być również wypisane w środku. Jeśli sam będziesz chciał stworzyć tekst podziękowań, pamiętaj, aby był on dopasowany do osoby, do której go zaadresujesz. Inaczej powinny brzmieć podziękowania dla kolegów czy rodziny, a inaczej te skierowane do szefa czy kontrahentów.

Odchodzisz z firmy? Podziękuj za współpracę

Przechodzisz na emeryturę, a może znalazłeś zatrudnienie w innym miejscu i przyszedł czas, żeby pożegnać się z dotychczasowym szefem, kontrahentami i współpracownikami? Tutaj również warto wystosować odpowiednie kartki, w których podziękujesz za współpracę, możliwość rozwoju i wsparcie, jakie otrzymałeś.

Ważny będzie też styl podziękowania. Jeśli kartka jest dla szefa czy kontrahentów, powinien być oficjalny. Za to w tym do bliskich współpracowników możesz sobie pozwolić na luźniejszy ton. Zastanów się również, czy chcesz zostawić swój adres e-mail – gdyby ktoś chciał pozostać w kontakcie z Tobą.

Nie wiesz, co napisać w takich podziękowaniach? W Internecie znajdziesz wiele przykładowych tekstów, które możesz wykorzystać, albo wzorując się na nich – napisać własne podziękowania. Najważniejszy jednak jest sam fakt, przekazania takich podziękowań. Nawet jeśli nie spodziewasz się kolejnego spotkania czy powrotu do współpracy, pozostawisz po sobie dobre wrażenie.

Kiedy jeszcze należy pamiętać o podziękowaniu?

Wbrew pozorom jest wiele sytuacji, w których powinieneś wręczyć kartkę z podziękowaniami. Twoje dziecko zakończyło naukę w szkole, żona wyszła ze szpitala po porodzie, kolega zrobił Ci przysługę w pracy, a może jesteś świeżo upieczonym małżonkiem i doceniasz starania drużby w czasie ślubu? Wszystkie te sytuacje będą wymagały podziękowania, które pokaże, że doceniasz włożony wysiłek czy pomoc, jaką otrzymałeś.

Oczywiście, możesz podziękować podczas osobistej rozmowy i uściskiem dłoni, ale taka kartka, będzie miłym gestem, a dodatkowo sprawdzi się w sytuacjach, gdy nie możesz danej osobie podziękować we własnej osobie. Wydaje Ci się, że sama kartka to za mało? Zawsze możesz ją dołączyć do bukietu kwiatów, dobrego alkoholu czy bombonierki.

Artykuł sponsorowany