Samochodem do Austrii – jakie dokumenty są potrzebne?
Austria leży w strefie Schengen, jest też członkiem Unii Europejskiej, więc wjazd do niej nie będzie problemem. Wystarczy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości – przy czym słowo „ważny” ma tu kluczowe znaczenie. Wymagana minimalna ważność dowodu osobistego to 6 miesięcy, paszportu natomiast 3 miesiące. Do prowadzenia pojazdu niezbędne jest prawo jazdy.
„Swoje” dokumenty musi mieć także samochód. W podróż trzeba koniecznie zabrać dowód rejestracyjny z potwierdzeniem ważności przeglądu technicznego oraz polisę OC. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia Auto Casco ani Assistance, ale dla własnej wygody warto to przemyśleć.
Opłaty drogowe w Austrii
Samochodem po Austrii podróżuje się bardzo wygodnie, ale nie za darmo. Płacić trzeba nie tylko za autostrady, ale też drogi szybkiego ruchu. Nie oznacza to, że na każdej drodze stoją bramki, na których pobierane są opłaty.
W Austrii obowiązuje system winiet, bardzo wygodny i nieuciążliwy dla kierowców. Tradycyjną winietę trzeba przykleić na przedniej szybie samochodu, w jej górnej części lub przy lewej krawędzi.
Alternatywą dla klasycznych winiet są cyfrowe. I trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zakup winiety Austria naprawdę się postarała. Można sobie takową zamówić jeszcze w Polsce, co znacznie ułatwia przygotowania do podróży. Winiety sprzedawane są na określony czas:
– 1 dzień (opcja dla osób, które tylko przejeżdżają przez Austrię),
– 10 dni,
– 2 miesiące,
– 1 rok.
Co trzeba mieć w samochodzie w Austrii?
Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe samochodu, to nie obowiązują ujednolicone przepisy unijne. Oznacza to tyle, że w każdym kraju trzeba mieć co innego. Nawet jeśli tylko jedziemy przez Austrię tranzytem, w aucie muszą się znajdować:
– apteczka,
– trójkąt ostrzegawczy,
– kamizelka odblaskowa – jeśli kierowca (lub pasażer) z jakiegoś powodu musi wysiąść z auta na drodze, obowiązkowo powinien ją założyć.
Opony zimowe i łańcuchy – w Austrii to konieczność
Jeśli chodzi o opony zimowe, Austria nie jest tak liberalna, jak Polska i nie pozostawia kierowcom wyboru. Od 1 listopada do 15 kwietnia samochód musi być wyposażony w opony zimowe. Jeśli na jezdni zalega śnieg lub nawierzchnia jest pokryta lodem, alternatywą dla opon zimowych mogą być opony letnie z łańcuchami. W niektórych przypadkach łańcuchy są obowiązkowe. Nie zajmują dużo miejsca, więc warto je dołożyć do wyposażenia dodatkowego.
Czego NIE WOLNO mieć w samochodzie w Austrii?
Dla polskich kierowców sporym zaskoczeniem może być fakt, iż w Austrii nie wolno używać kamerek samochodowych. Jest to absolutnie zabronione. Przed wjazdem na terytorium Austrii kamerkę trzeba zdemontować. Za niedostosowanie się do przepisów grozi bardzo surowy mandat. Jego maksymalny wymiar to aż 25 tysięcy euro. Nietrudno zauważyć, że kwota mandatu może przekroczyć wartość samochodu, więc nie ma sensu ryzykować.
Mandaty w Austrii – ich wysokość naprawdę odstrasza
Polska jest krajem, w którym mandaty za rozmaite wykroczenia drogowe są dość niskie. W Austrii ta kwestia prezentuje się następująco:
– Przy przekroczeniu prędkości o 10-20 km/h powyżej dopuszczalnej mandat wyniesie 25 do 726 euro.
– Przy przekroczeniu prędkości o 30-50 km/h powyżej dopuszczalnej mandat wyniesie od 70 do 2 180 euro.
– Mandat za nieprawidłowe parkowanie będzie miał wysokość 21-726 euro.
– Mandat za przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi (W Austrii jest to w zależności od stażu kierowcy i kategorii prawa jazdy od 0,1 do 0,5 promila) – tutaj koszt może sięgnąć od 300 do 5 900 euro.
Dodaj komentarz