Lęk we śnie często odzwierciedla realny Lęk w prawdziwym życiu. Lęk jest emocją, reakcją głęboko zakorzenioną w naszych organizmach. Towarzyszy ludziom od początku ich historii, w toku ewolucji mogły Zmieniać się jednie obiekty, na które reagujemy lekiem, choć i te w niektórych przypadkach nie uległy zmianie.

Jeśli miałeś sen o lęku lub zdarza się podczas snu odczuwasz lęk, bardzo ważne jest uświadomienie sobie czego w tym śnie boisz się naprawdę? Czy boisz się o siebie, swoje życie lub zdrowie? Jeśli tak, oznacza to, że mogłaś/mogłeś w ostatnim czasie dużą uwagę przywiązywać do swojego Ciała i zdrowia lub jesteś osobą hipochondryczną, skłonną wmawiać sobie różnego rodzaju choroby.

Boisz się o bliskich, męża/żonę, dzieci, przyjaciół? Być może jest to odzwierciedleniem Twoich obaw przed utratą dobrych kontaktów z nimi. Dotyczy to szczególnie osób, dla których relacje z innymi są najważniejszą częścią codziennego życia.

W snach można też odczuwać Lęki przed nie do końca realistycznymi zjawiskami, przedmiotami lub ludźmi. Po takim śnie budzisz się, a uczucie lęku nadal Ci towarzyszy? Może to oznaczać, że Twoje ego broni się przed utratą swojej odrębności. Zdarza się tu często u osób, które ostatnio przeżyły załamanie samooceny lub pewności siebie.

Dla młodych osób sny takie mają szczególne znaczenie. Strach przed wejściem w nowy etap życia może być przerażający dla wielu ludzi, przez co nie dziwne jest, że te lęki manifestują się w naszych snach. Dlatego nie powinieneś się przejmować jeśli w rzeczywistości stoisz przed takimi wydarzeniami jak: nowa szkoła, praca czy ślub.

Niepokój, który odczuwasz w snach może dla niektórych zwiastować nadejście pomyślnego okresu w rzeczywistości. Wtedy warto skupić się na samorozwoju i realizacji swoich najbliższych planów. Zaplanowanie urlopu oraz wakacji jest także wskazane, szczególnie jeśli stres nas zjada w rzeczywistości. Pamiętajmy jeśli lęki odczuwamy każdej nocy, nie bójmy się udać po pomoc do specjalisty, który zbada nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne.