Lęk we śnie często odzwierciedla realny strach w prawdziwym życiu. Lęk jest emocją, reakcją głęboko zakorzenioną w naszych organizmach. Towarzyszy ludziom od początku ich historii, w toku ewolucji mogły Zmieniać się jednie obiekty, na które reagujemy lekiem, choć i te w niektórych przypadkach nie uległy zmianie.

Jeśli miałeś sen o lęku lub zdarza się podczas snu odczuwasz lęk. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie czego w tym śnie boisz się naprawdę? Czy boisz się o siebie, swoje życie lub zdrowie? Jeśli tak, oznacza to, że mogłaś/mogłeś w ostatnim czasie dużą uwagę przywiązywać do swojego Ciała i zdrowia lub jesteś osobą hipochondryczną, skłonną wmawiać sobie różnego rodzaju choroby.

Jeśli boisz się o bliskich, męża/żonę, dzieci, przyjaciół być może jest to odzwierciedleniem Twoich obaw przed utratą dobrych kontaktów z nimi. Dotyczy to szczególnie osób, dla których relacje z innymi są najważniejszą częścią codziennego życia.

W snach można też odczuwać Lęki przed nie do końca realistycznymi zjawiskami, przedmiotami lub ludźmi. Jeśli po takim śnie budzisz się, a uczucie lęku nadal Ci towarzyszy, może to oznaczać, że Twoje ego broni się przed utratą swojej odrębności. Zdarza się tu często u osób, które ostatnio przeżyły załamanie samooceny lub pewności siebie.

Jak interpretować sny?

Jak przeanalizować taki sen? Przy interpretacji snów w których występuje lęk obawiamy się czegoś, boimy, należy mieć na uwadze to w jaki sposób występuje ten lęk. Czego się boimy? Może jest to spowodowane nieprzyjaznymi istotami z innego świata? A może jest to utrata bliskiej osoby? Wypadek? Jakieś inne nieszczęście? A może jest to lęk wysokości? Najprostszym sposobem na analizę takiego snu jest zapisanie na kartce jak największej ilości szczegółów od razu po przebudzeniu. Niestety często bywa tak, że z upływem czasu zapominamy co się działo w naszym śnie, kto w nim brał udział itd. Następnym krokiem jest poszukanie powiązań pomiędzy prawdziwym życiem a tym co się działo we śnie.