Sen o dokumencie tożsamości odnosi się do naszego poczucie indywidualizmu oraz definiuje nasze miejsce na świecie. Dokument tożsamości, w zależności od tego, jak jest widziany we śnie mówi nam w jaki sposób postrzegamy samych siebie.

Jeśli śniło Ci się, że zgubiłeś dokumenty to może to wyrażać brak akceptacji siebie, trudność z określeniu swojego ja.

Jeśli śniło Ci się, że otrzymałeś nowy dokument – odebrałeś nowy dowód osobisty lub paszport , to może to mieć dwojakie znaczenie. Po pierwsze może to być oznaką wewnętrznej przemiany, być może w głębi duszy stałeś się nowy człowiekiem. Drugie znaczenie może zapowiadać zmianę, która niejako wymusi na Tobie zmianę nawyków i sposobu życia – sprawi, że staniesz się w pewien sposób kimś innym być może zmienisz zawód.
Jeśli myślisz o tym aby zmienić model życia i śni Ci się, że otrzymujesz nowy dowód tożsamości to znak, że powinieneś podążać za swoimi pragnieniami – podświadomie już podjąłeś decyzję.

Znalezienie dokumentów, które nie należą do Ciebie może być oznaką, że zbyt często polegasz na opinii innych. Szczególnie będzie to ważne jeśli zdjęcie w dowodzie jest osoby, którą znasz. Sennik radzi większą pewność siebie i we własne wybory, a także mniejsze zamartwianie się tym co myślą o Tobie inni.

Śniło Ci się, że byłeś legitymowany przez policję? Nie wszystkie Twoje decyzje spotkają się z aprobatą bliskich i przełożonych. Być może Twoje zachowanie rozczaruje, a nawet rozgniewa ważne dla Ciebie osoby. Będziesz musiał postarać się, aby odzyskać ponownie zaufanie i szacunek.

Przeglądanie sfałszowanych dokumentów świadczy o nieszczerości w Twoim życiu. Twoja partnerka ukrywa przed Tobą ważne sprawy, co jeszcze bardziej prowadzi do ochłodzenia nastrojów w domu. Ty również nie jesteś bez skazy, gdyż nie zawsze jesteś otwarcie rozmawiać o swoich problemach i emocjach. Komunikacja jest podstawą każdego udanego związku, dlatego kontynuowanie takie stanu rzeczy grozi rozstaniem i smutkiem.