Każdy Człowiek przeżywa w swoim życiu chwile podczas których chciałby się ukryć, nie być przez nikogo widocznym, przeżyć chociaż kilka chwil w samotności. Sceny ukrywania się mogą śnić się osobom, które w ostatnim czasie miały doświadczenie, podczas którego przeżyły silne poczucie wstydu lub ośmieszenia. W takich przypadkach sny są powrotem wspomnień do danego zdarzenia i ponownym przeżyciem wymienionych uczuć.

Innym wyjaśnieniem snu o ukrywaniu się jest Strach o siebie. Nadmierny Lęk o swoja osobę przejawia się w niechęci do wychodzenia z domu, przebywania w tłocznych miejscach, może być połączony z lękiem przed ludźmi. W takich przypadkach sny o ukryciu są wyparciem wymienionych lęków. Taki strach może być skutkiem różnych sytuacji. W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi ma depresje. Osoba w depresji nie ma ochoty przebywać z innymi ludźmi. Woli pozostać w swojej samotni, w tak zwanej bezpiecznej przystani. Zazwyczaj jest to dom. Czasami taki lęk również jest wynikiem jakiejś nieprzyjemnej sytuacji, która miała miejsce niedawno. Taką sytuacją może być napad, kradzież, pobicie itd.

Utracone zaufanie

Ostatnią interpretacją snów o ukrywaniu się jest Strach przed wyjawieniem swojej prywatności, myśli i uczuć prze innymi ludźmi. Zdarza się ludziom, których zaufanie do najbliższych zostało w gwałtowny sposób załamane, i które czują, że nikomu w życiu nie będą już w stanie zaufać. Często używa się takiego powiedzenia “Polak mądry po szkodzie”. Wynika to z tego, że nie zawsze myślimy nad tym co robimy, przez co w późniejszym czasie musimy ponosić konsekwencje podjętych decyzji. Podobnie jest z zaufaniem, jeśli będziemy rozpowiadać swoje sekrety byle komu, a później któryś z tych sekretów zostanie zdradzony osobie trzeciej, na pewno zastanowimy się następnym razem czy chcemy komuś zdradzić swoje tajemnice.

Oczywiście nikt nie mówi, że trzeba się bać i nie mówić nikomu o swoich sekretach, potrzebach, problemach. Wręcz przeciwnie, to zdrowe dzielić się swoimi problemami z innymi. Jedynie trzeba dobrze się zastanowić komu chcemy powierzyć sekret.