Sen o żałobie może mieć kilka interpretacji.

Symbolika żałoby we śnie wg sennika

Żałoba we śnie może zarówno odzwierciedlać żałobę po stracie bliskiej osoby ale również depresyjny stan ducha. Jest jednym z najtrudniejszych okresów w życiu człowieka, podczas którego cała siła psychiki danej osoby zostaje wystawiona na największą próbę. Największym problemem pojawiającym się w trakcie tego okresu są powracające myśli i wspomnienia dotyczące utraconej osoby. Jeśli we śnie odczuwasz żałobę, a ostatnio kogoś straciłeś, sny te są projekcją żałoby przezywanej przez Ciebie na co dzień. Żałoba jest w tym momencie Twojego życia tak silna, że pojawia się również we śnie.

Jeśli natomiast żałoba jest przez Ciebie odczuwana we śnie, ale ostatnio nikogo nie straciłeś/straciłaś, może to oznaczać Strach przed utratą bliskiej osoby, szczególnie jeśli jesteś osobą szybko i mocno przywiązującą się do ludzi. Utrata przyjaciela lub partnera jest często odczuwana podobnie jak śmierć bliskiej osoby i może też być wyrażana we snach.

Jak jeszcze można odczytywać motyw żałoby w marzeniach sennych?

Ostatnim wyjaśnieniem snów o żałobie jest charakter danej osoby. O żałobie często śnią osoby zamknięte w sobie, niechętnie przebywające w dużym towarzystwie, lubiące swoją samotność. Zamknięcie się na ludzi może często doprowadzać do złego nastroju czego przejawem są sny o żałobie.

Jedna interpretacja ze snu mówi, że żałobne marzenia są zapowiedzią sukcesu i dobrobytu. Człowiek, który widzi siebie z żałobną wstążką lub wiankiem w dłoniach, obiecuje perspektywę zmiany sfery działalności, zmiany pracy.

Byłeś na czyimś pogrzebie? Może być to znak osiągnięcia bogactwa i honoru wśród okolicznych mieszkańców.

We śnie widziałeś osoby ubrane na czarno? Może być to ostrzeżenie dla śpiącego. Są w okół Ciebie ludzie, którzy pragną ośmieszyć cię za pomocą niecnych plotek. Inni ludzie przez to zaczną cię obwiniać za własne porażki.

Niektórzy interpretatorzy snów uważają, że cechy żałoby widziane we śnie są przeciwieństwem. Im bardziej przykre doświadczenia we śnie, tym większa radość będzie w Twoim sercu.