Wybierając imię dla swojego dziecka, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Interesuje nas nie tylko historia danego imienia, łatwość jego zapisania oraz wymówienia oraz estetyka. Jedną z ciekawych kwestii do sprawdzenia jest weryfikacja znaczenia poszczególnych imion oraz jej symboliki. Poznając je, możemy lepiej zrozumieć co oznaczają oraz jak kulturowo pozycjonują dane dziecko, dla którego imię będzie identyfikator. Warto zastanowić się nad tym, co między innymi oznaczają imiona biblijnych Adama i Ewy.

Co oznacza imię Ewa?

Przede wszystkim Ewa to rozsądna i bardzo poukładana osoba. Dodatkowo samo imię oznacza również osoby o pogodnej naturze, które są pełne zrozumienia i miłości. Sprawdzając symbolikę tego imienia zwrócimy również uwagę na to, że Ewa to osoba, która jest bardzo pracowita i skrupulatnie wywiązuje się z powierzonych jej zadań, dlatego z łatwością powinna osiągnąć swoje cele życiowe i zawodowe. Jest bardzo pomocna, co powinno również pomagać jej w nawiązywaniu trwałych relacji towarzyskich, choć niekiedy Ewy bywają również bardzo skryte i zamknięte w sobie. W dużym skrócie, tak właśnie kształtuje się znaczenie imienia Ewa.

Imię Ewa pochodzi z języka hebrajskiego. Uznaje się, że pochodzi ono od słowa „hajja”, które oznacza być lub od słowa „hawwa”, którego znaczenie to „wzięta od męża” lub „ta dająca życie”. Oczywiście imię to znamy również z tego względu, że w Biblii jest to imię pierwszej kobiety, którą stworzył Bóg z żebra Adama. Naukowcy wysnuli również teorię, że imię to może pochodzić bezpośrednio od najwyższej bogini przed hebrajskich ludów, które zamieszkiwały Kanaan. Jeszcze przed wiekami imię to było odbierane negatywnie, ponieważ do Ewa złamała boski zakaz w raju, jednak obecnie imię to ma bardzo pozytywny odbiór.

Jakie znaczenie ma imię Adam?

Podobnie jak biblijne imię Ewa, tak i Adam to osoba poważna i zdyscyplinowana. Według symboliki tego imienia, należy ono do osób, które posiadają konserwatywne poglądy, które bardzo trudno jest choćby odrobinę zmienić. Adam to osoba, która stawia na pełną niezależność, konkretne działania oraz minimalizm. Skrupulatne planowanie swoich działań oraz precyzja w realizacji powierzonych obowiązków to kolejne cechy charakterystyczne dla Adamów. Wielu Adamów to również szalone osoby, zwłaszcza wówczas, gdy mogą odejść od formalnego stylu. To również charakterystyczne dla tego imienia.

Pochodzenie imienia Adam nie jest tak jednoznaczne. Według jednych źródeł pochodzi ono z języka hebrajskiego, gdzie słowo „adam” oznacza ludzi, a słowo „adhamah” ziemię. Alternatywne źródła podają, że imię to może pochodzić z języka sumeryjskiego, gdzie słowo „ada-mu” oznacza wyrażenie mój ojciec. Jeszcze inne źródła wskazują na akadyjskie pochodzenie tego imienia, choć u nas najczęściej przyjmuje się biblijną symbolikę Adama, jako pierwszego człowieka, którego stworzył Bóg.