Ucieczka we śnie jest zazwyczaj symbolem dramatycznej sytuacji osoby. Ludzie, którym śni się, że uciekają zazwyczaj borykają się z problemami, które zdają się nie mieć rozwiązania. Ucieczka we śnie jest obrazem ich pragnienia uwolnienia się od kłopotów i powrotu do stanu szczęścia.

Sen o ucieczce może być też symbolem szybkości działania. Może śnić się osobom, które na co Dzień działają szybko i sprawnie, są skupione na powierzonym im zadaniu lub wyznaczonym przez siebie celu. W takich przypadkach sen o uciekaniu jest symbolem pragnienia bycia jak najszybszym i jak najbardziej sprawnym.

Sen o uciekaniu może przytrafiać się osobom introwertycznym, nieśmiałym, nie lubiącym przebywać w szerszej grupie osób. Dotyczy to szczególnie osób, które przebywając w towarzystwie odczuwają potrzebę wyizolowania się, w takich przypadkach Ucieczka pojawiająca się w snach jest projekcją potrzeby samotności.

Przypomnij sobie przed kim uciekałeś, czy to była postać z rzeczywistości czy fikcyjna. Jeśli uciekałeś przed osobą, którą znasz i darzysz sympatią w prawdziwym życiu, to taki sen jest symbolem strachu. Szczególnie jeżeli jesteś nieśmiałą osobą, której brakuje pewności siebie. Martwisz się, że Twoje otoczenie nie zaakceptuje Ciebie w pełni, a może nawet znienawidzi i będzie chciało Cię skrzywdzić. Być może boisz się, że ta osoba wykorzysta przeciwko Tobie fakty, którymi podzieliłeś się w sekrecie. W tej wizji jest też dobra wiadomość. Najczęściej te lęki są w pełni nieuzasadnione.

Uciekanie przed postacią fikcyjną, z książki, filmu bądź serialu jest najczęściej wizją stworzoną przez ten środek przekazu. Tutaj nie potrzeba wielu wyjaśnień na temat tego, dlaczego Cię gonił potwór z powieści Stephena Kinga czy filmu, który widziałeś ze znajomymi w ostatni dzień października. Prawdopodobnie dlatego, że obraz zapadł Ci głęboko w podświadomości.

Uciekanie przed rodzicami może świadczyć, że nie dogadujesz się z nimi w rzeczywistości. Brakuje Ci zrozumienia z ich strony, dlatego coraz bardziej się zamykasz w swoich myślach.