Sny o rozbieraniu są bardzo charakterystycznymi snami ponieważ uświadamiają śniącemu część jego osoby, którą chciałby Ukryć przed światem. Jest to coś, czego śniący nie lubi i nie akceptuje w sobie i obawia się, że inni mogli by to zobaczyć i przez to nie go odrzucić lub uznać za gorszą osobę. Może to być również sekret lub innego rodzaju wiedza, która w pewien sposób ciąży śniącemu. Chęć ukrycia tajemnicy może być tak duża, że towarzyszą jej Lęk i Napięcie co skutkuje właśnie snami o rozbieraniu się.

Sen o rozbieraniu się i jego znaczenie

Rozebranie się we śnie to pewnego rodzaju katharsis i próba odciążenia podświadomości, które przeżywa śniący. W ten sposób śniący konfrontuje się ze światem, odkrywa to czego nie może pokazać w realnym życiu i wreszcie przeżywa reakcję otoczenia na to „odkrycie się”.

Obnażanie się we śnie uświadamia jak silną presję na śniącym wywierają jego tajemnice i to co chciałby ukryć. Zwłaszcza jeśli sen o rozbieraniu się dotyczy braku akceptacji siebie lub jakiejś części siebie.

Obnażenie z sekretów jako jeden z symboli sennych

Każdy człowiek ma jakieś swoje sekrety. Jedna osoba ma mniejsze, druga większe, ale łączy je jedno. Żadna z nich nie chciałaby żeby ktokolwiek te ich sekrety poznał.
Biorąc pod uwagę powyższe, sen w którym się obnażamy przed kimś można zinterpretować jako wyjawienie komuś naszych sekretów. Niestety równie dobrze może to oznaczać, że ktoś poznał nasze sekrety wbrew naszej woli. W takich sytuacjach zazwyczaj ogarnia nas panika. Boimy się, że osoba, która powzięła wiedzę o naszych sekretach zdradzi je komuś innemu.

W zależności od tego jaki jest to sekret, możemy się obawiać, że czekają nas jakieś konsekwencje. Niektórzy skrywają sekrety, których wyjawienie mogłoby oznaczać pójście do więzienia. Natomiast jeśli sekret ten nie jest na tyle poważny, to nie można nadal zapominać o tym co mogłoby się stać gdyby inni ludzie się o tym dowiedzieli. Raz utracona opinia/wizerunek może być nie do odwrócenia.