Lęk we śnie często odzwierciedla realny Lęk w prawdziwym życiu. Lęk jest emocją, reakcją głęboko zakorzenioną w naszych organizmach, towarzyszy ludziom od początku ich historii, w toku ewolucji mogły Zmieniać się jednie obiekty, na które reagujemy lekiem, choć i te w niektórych przypadkach nie uległy zmianie.

Znaczenie snów z poczuciem strachu i lęku

Czy miałeś sen o strachu lub zdarza się podczas snu odczuwasz lęk? Bardzo ważne jest uświadomienie sobie czego w tym śnie boisz się naprawdę? Czy boisz się o siebie, swoje życie lub zdrowie? Jeśli tak, oznacza to, że mogłaś/mogłeś w ostatnim czasie dużą uwagę przywiązywać do swojego Ciała i zdrowia lub jesteś osobą hipochondryczną, skłonną wmawiać sobie różnego rodzaju choroby.

Czy boisz się o bliskich, męża/żonę, dzieci, przyjaciół? Być może jest to odzwierciedleniem Twoich obaw przed utratą dobrych kontaktów z nimi. Dotyczy to szczególnie osób, dla których relacje z innymi są najważniejszą częścią codziennego życia.

W snach można też odczuwać Lęki przed nie do końca realistycznymi zjawiskami, przedmiotami lub ludźmi. Jeśli po takim śnie budzisz się, a uczucie lęku nadal Ci towarzyszy, może to oznaczać, że Twoje ego broni się przed utratą swojej odrębności. Zdarza się tu często u osób, które ostatnio przeżyły załamanie samooceny lub pewności siebie.

Czym mogą być spowodowane lękliwe wizje w marzeniach sennych?

Takie wizje mogą być spowodowane przemęczeniem i stresem w rzeczywistości. Natłok obowiązków w domu bądź w pracy może powodować niespokojny i nieprzyjemny sen. Warto się zastanowić nad urlopem i odpoczynkiem od wszelkich obowiązków. Niekiedy wskazany będzie nawet odpoczynek od hałaśliwego życia miejskiego. Kontakt z naturą, z dala od technologii, pozwoli oczyścić nieco umysł i lepiej zastanowić się nad prawdziwym źródłem Twoich lęków.

Warto pamiętać, że jeśli od dłuższego czasu towarzyszy Ci niespokojny sen, może to być objaw poważnej choroby. Warto udać się na badanie kontrolne do najbliższej kliniki. Niewysypianie się w nocy może doprowadzić do deprywacji snu, co może mieć istotne konsekwencje na dalsze Twoje życie.