Pocałunek ma bardzo bogatą symbolikę. Jest symbolem wyrażającym miłość, szacunek, oddanie lub zdradę, jak pocałunek Judasza. Przypisywano mu magiczną moc rozpraszania złych zaklęć i przywracania pierwotnej postaci zaczarowanym przez złe wiedźmy osobom. Niekiedy oznacza nieżyczliwość i złość na kogoś, co wyraża się w popularnym powiedzeniu „pocałuj mnie w noc” (w formie łagodniejszej).

Motyw pocałunku we śnie – znaczenie wg sennika

Pocałunek bywa wyrazem głębokich uczuć, lub zmian życiowych, najczęściej pozytywnych, a jego symbolika jest różnorodna, w zależności od jego formy, miejsca i osób w nim uczestniczących.

Sen o całowaniu ma zazwyczaj erotyczny charakter, śni się najczęściej mężczyznom choć również i u kobiet ma swoje znaczenie. Jeśli jesteś samotnym mężczyzną sny o całowaniu są przejawem wewnętrznie przeżywanej frustracji ze swojego dotychczasowego seksualnego życia i przeżywanej samotności. Takie sny są również powodowane działaniem instynktu seksualnego.

Jeśli jesteś mężczyzną żyjącym w związku, a śni się Tobie Scena całowania się z obcą Ci kobietą, oznacza to niezadowolenie z prowadzonego dotychczas życia seksualnego przez Ciebie i Twoją partnerkę. Taki sen może również być przejawem chęci posiadania więcej niż jednej kobiety, co dokładniej zostało opisane w interpretacji snu o kobiecie.

Co jeszcze może oznaczać całowanie się podczas snu?

Jeśli natomiast jesteś kobietą i śni się Tobie Scena całowania, sen ten jest symbolem pragnienia posiadania mężczyzny idealnego, którego nigdy w życiu nie spotkałaś, ale Twoim największym marzeniem jest posiadanie takowego. Takie sny są domeną przede wszystkim kobiet samotnych, rozpaczliwie szukających oparcia w osobie mężczyzny, zdarza się jednak, że występuje również u kobiet żyjących w nieszczęśliwych związkach.

  • Całować kogoś w rękę – ogromny szacunek, podziw i posłuszeństwo.
  • Być całowanym w rękę – zapowiedź zaszczytów i uznania.
  • Pocałunek składany na twarzy – czułość, miłość, oddanie, niekiedy tęsknota.
  • Ucałować czyjeś stopy – bezwarunkowa miłość, poświęcenie, wierność, oddanie. Oznaka podporządkowania się tej osobie.
  • Pocałunki namiętne, erotyczne – pojawiają się w snach o zabarwieniu seksualnym i są wyrazem niezaspokojonych pragnień.
  • Całować osobę, która już nie żyje, lub być całowanym przez nią – jest to bardzo zła wróżba. Najczęściej oznacza niekorzystne zmiany życiowe, chorobę a nawet śmierć.
  • Pocałunek skromny, przyjacielski – oznacza dobre relacje z daną osobą, poprawę stosunków, przyjaźń.
  • Być całowanym przez rodziców – ochrona, pomoc i wsparcie.
  • Pocałunek od wroga – niebezpieczeństwo.