Planujesz kupić nową kuchnię? Sprawdź zalety kuchni z płytą indukcyjną! To coraz popularniejszy wybór – po części wynikający z obaw o bezpieczeństwo instalacji gazowej, po części – z rosnących cen gazu. Kuchnia indukcyjna ma wiele zalet, których nie sposób przeoczyć. Przed zakupem jednak powinieneś dokładnie wiedzieć, jak działa sprzęt tego typu i jakie są jego mocne strony – by mieć pełny obraz sytuacji. Zobacz, jak wybrać odpowiedni model dla siebie!

Kuchnia z płytą indukcyjną – jak działa?

Zanim zdecydujesz, który model kuchni z płytą indukcyjną jest dla ciebie, sprawdź, czy wiesz, jak działa sprzęt tego typu. Po ustawieniu specjalnego, ferromagnetycznego naczynia na płycie, między kuchenką a dnem garnka powstaje pole magnetyczne. Prądy wirowe ogrzewają naczynie, a co za tym idzie – znajdujące się w środku danie.

Gdy zdejmiesz naczynie z kuchenki – jest ona zimna, nie ma więc ryzyka poparzenia przez przypadkowe dotknięcie płyty – tak, jak ma to miejsce przy płycie ceramicznej.

Indukcja – najważniejsze zalety

Wiesz już, jak działa kuchnia indukcyjna. Pora przyjrzeć się mocnym argumentom przemawiającym za takim rozwiązaniem. Wśród licznych atutów prym wiedzie z pewnością bezpieczeństwo. Unikasz korzystania z instalacji gazowej – wiele osób obawia się o jej szczelność. I chociaż zwykle jest ona starannie kontrolowana, niektórzy nie chcą ryzykować.

Korzystając z płyty indukcyjnej także trudno się oparzyć. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy masz w domu małe dzieci, wyciągające ciekawskie rączki w stronę sprzętów kuchennych.

W końcu – powinien do ciebie przemówić argument związany z oszczędnością – zarówno czasu, jak i pieniędzy! Kuchnia indukcyjna to bardziej energooszczędne rozwiązanie – potrawy podgrzewają się szybciej, przez co zużywasz mniej prądu. To również ważna oszczędność czasu – twój obiad dla rodziny jest gotowy szybciej!

Kuchnia indukcyjna – czy ma jakieś wady?

Czy kuchnia z płytą indukcyjną ma jakieś wady? Decydując się na taki zakup, musisz mieć świadomość, że konieczna będzie wymiana twoich dotychczasowych garnków. By móc korzystać z urządzenia na indukcję, potrzebne ci są specjalne, ferromagnetyczne naczynia. Możesz zdecydować się na zakup zestawu garnków lub kupować naczynia oddzielnie, dostosowując je do twoich potrzeb i preferencji.

Zwykle kuchnie z płytą indukcyjną są również droższe niż kuchenki gazowe. To jednak inwestycja, która szybko się zwróci!

Jak wybrać kuchnię z płytą indukcyjną?

Kuchenki tego typu znajdziesz w ofercie czołowych producentów AGD. Skąd widzieć, który model będzie dla ciebie najlepszym wyborem? Przeanalizuj dokładnie specyfikacje sprzętów, zwracając uwagę na takie aspekty, jak:

  • moc urządzenia;

  • jego wymiary;

  • pojemność piekarnika i jego funkcje;

  • liczba pól grzejnych i ich rozmieszczenie;

  • łatwe sterowanie urządzeniem;

  • zabezpieczenia;

  • dodatkowe funkcje – np. możliwość łączenia pól grzejnych.

Przed zakupem dobrze sprawdzić recenzje innych użytkowników, którzy chętnie dzielą się informacjami, jak konkretny model sprawdza się w praktyce. To bezcenna wiedza, która pozwoli uniknąć wpadki przy wyborze sprzętu do domu. Możesz też sprawdzić wideorecenzje lub testy modelu, który wpadł ci w oko.

Kuchnie z płytą indukcyjną w sklepie MediaMarkt to sprzęty od czołowych producentów AGD. Możesz wybrać kuchnię marki Amica, Electrolux, Gorenje – wybór jest spory!