Lęk we śnie często odzwierciedla realny Lęk w prawdziwym życiu.

Lęk jako emocja, która często pojawia się w marzeniach sennych

Lęk jest emocją, reakcją głęboko zakorzenioną w naszych organizmach. Towarzyszy ludziom od początku ich historii, w toku ewolucji mogły Zmieniać się jednie obiekty, na które reagujemy lekiem, choć i te w niektórych przypadkach nie uległy zmianie.

Jeśli miałeś sen o lęku lub zdarza się podczas snu odczuwasz lęk, bardzo ważne jest uświadomienie sobie czego w tym śnie boisz się naprawdę? Czy boisz się o siebie, swoje życie lub zdrowie? Jeśli tak, oznacza to, że mogłaś/mogłeś w ostatnim czasie dużą uwagę przywiązywać do swojego Ciała i zdrowia. Może jesteś osobą hipochondryczną, skłonną wmawiać sobie różnego rodzaju choroby.

Jeśli boisz się o bliskich, męża/żonę, dzieci, przyjaciół być może jest to odzwierciedleniem Twoich obaw przed utratą dobrych kontaktów z nimi. Dotyczy to szczególnie osób, dla których relacje z innymi są najważniejszą częścią codziennego życia.

Sen o strachu i lęku – co jeszcze może oznaczać?

W snach można też odczuwać Lęki przed nie do końca realistycznymi zjawiskami, przedmiotami lub ludźmi. Jeśli po takim śnie budzisz się, a uczucie lęku nadal Ci towarzyszy, może to oznaczać, że Twoje ego broni się przed utratą swojej odrębności. Zdarza się tu często u osób, które ostatnio przeżyły załamanie samooceny lub pewności siebie.

Jeśli widziałeś we śnie, jak inni ludzie musieli doświadczyć strachu, może oznaczać to, że ktoś znajduje się w stanie zagrożenia. Zakres możliwych zagrożeń jest dość szeroki. Sen może dotknąć i pogorszyć stan zdrowia, bankructwo i możliwe problemy w rodzinie lub życiu prywatnym.

Lęk przed wysokością, sugeruje, że ​​jeszcze nie osiągnąłeś szczyt swoich możliwości. Dotyczy to zarówno życia prywatnego jak i zawodowego. Pamiętaj, że wszelkie decyzje, które zmierzają ku samorozwoju są ważne. Sen taki nam mówi, że sytuacja osoby śniącej jest wciąż niestabilna oraz nie chce utracić nowo zdobytej pozycji.

Warto również pamiętać, że niekiedy takie sny powinny być interpretowane dokładnie odwrotnie: w prawdziwym życiu można uniknąć spotkanie tego, co przeraziło nas we śnie.