Lustro we śnie symbolizuje możliwość ujrzenia swojego prawdziwego oblicza, jest też w kulturze często ukazywane jako tajemniczy przedmiot, często charakteryzujący się tajemniczą mocą. Lustro we śnie może być symbolem chęci ujrzenia siebie w prawdziwym świetle, bez zakłamania, takim jakim się jest naprawdę .

Sen o lustrze może przytrafić się osobom przywiązanym do swojego ciała, których codzienny nastrój uzależniony jest od fizycznego samopoczucia. Takie osoby spędzają na co Dzień dużo czasu przed lustrem, często czując się nie do końca atrakcyjnym mimo zapewnień bliskich osób. Sny o lustrze w takich przypadkach są wyparciem pragnienia bycia akceptowanym pomimo takiego, a nie innego wyglądu.

Nadmierne oglądanie siebie w lustrze we śnie zwiastuje kłótnię ze swoim partnerem. Prawdopodobnie zbyt dużo uwagi zwracasz na własne potrzeby i nie dostrzegasz przez to osoby Ci najbliższej. Takie zachowanie tworzy dystans emocjonalny, co bardziej prowadzi do ochłodzenia nastrojów i konfliktów.

Patrzyłaś w lustro, ale siebie nie rozpoznajesz? Taki sen wskazuje, że decyzje, na które niedawno się zdecydowałaś nie prowadzą do niczego dobrego. Być może nie jesteś w pełni szczera ze swoimi zamiarami bądź podchodzisz zbyt lekkomyślnie do ważnych spraw. Najczęściej taki sen mają osoby, którzy są zbyt zainteresowani opiniami osób postronnych, niż uwagami osób najbliższych.

Jeśli jesteś zadowolona z tego jak wyglądasz w lustrze we śnie, oznacza to, że jesteś pewna siebie. Zabierasz tą pewność siebie zawsze tam gdzie idziesz, a ludzie przy Tobie czują się radośnie i dostarczasz im pozytywnej energii. Jesteś w stanie wziąć los w swoje ręce, dlatego idź za ciosem i staraj się realizować wszystkie swoje plany.

Brak odbicia w lustrze wskazuje na zagubienie człowieka w prawdziwym świecie. Sen mają osoby, którzy nie odnaleźli w pełni swoje miejsce w świecie. Dla młodych osób sen jest symbolem wkraczania w dorosłość i nowy etap życia. Taki sen również może się przydarzyć osobom, którzy spodziewają się dziecka lub zmieniają miejsce zamieszkania.